Walia

Najwyższym szczytem znajdującym się na terytorium Walii jest Snowdon. Wierzchołek ten znajduje się w Górach Kambryjskich i wznosi się na wysokość 1085 m n.p.m. Taka wysokość może nie robi wrażenia, ale warto wziąć pod uwagę, że mało który szczyt Gór Kambryjskich przekracza wysokość 600 m n.p.m.
Na Snowdon możemy dostać się oznakowanym szlakiem lub wybrać trasę "na oko". Teren jest na tyle prosty do pokonania, że nie powinniśmy się zbytnio zmęczyć podejściem. W przypadku Snowdon mamy również możliwość wjechania kolejką parową na sam szczyt. Trasa kolejki liczy ponad 7 km a czas podróży wynosi niespełna godzinę.


Z wierzchołka rozciągają się piękne widoki. Gdzie byśmy okiem nie sięgnęli wszędzie widzimy niższe szczyty górskie całkowicie pokryte zielenią i różowym wrzosem. Zieleń dolin świetnie kontrastuje z nisko zawieszonymi chmurami, co tworzy naprawdę baśniowy obraz. Ze szczytu możemy również dostrzec duże, sztuczne zbiorniki wodne utworzone w niektórych dolinach Gór Kambryjskich. To właśnie one zasilają w wodę duże aglomeracje miejskie, np. Birmingham czy Liverpool.

Artykuły