Sporty ekstremalne

Czujesz że masz zbyt monotonne życie? Codzienna rutyna i godziny spędzone przed telewizorem wpędzają w coraz głębsze przygnębienie i frustrację? Nie czekaj aż pojawią się pierwsze oznaki depresji i tchnij nowy wiatr w swoje życie. Jeśli Twoje życie wydaje Ci się nudne to może powinieneś spróbować sportów ekstremalnych. Na pierwszy rzut oka pomysł ten nie wydaje się zbyt rozsądny a wielu ludzi wcale nie dopuszcza wcale do siebie że mogliby robić takie rzeczy. Niektórzy mają też wyrobione nieprzychylne opinie na temat osób uprawiających sporty ekstremalne. Tymczasem mało osób zdaje sobie sprawę z tego jakie korzyści zdrowotne może przynieść te nowe zajęcie.
Po pierwsze sporty ekstremalne wywołują w ludziach olbrzymie emocje. Ludzki organizm reaguje w specyficzny sposób na takie sytuacje. Najbardziej znanym profitem ze sportów ekstremalnych jest wzmożona produkcja adrenaliny. Jest to jeden z hormonów produkowanych przez gruczoły nadnerczy. Geneza powstawania adrenaliny sięga czasów naszych przodków. Wysoki poziom adrenaliny mobilizuje wszystkie siły naszego organizmu i podwyższa poziom koncentracji, przygotowując ciało do walki albo ucieczki. W organizmie pojawiają się epinefryny i norepinefryny, czyli substancje chemiczne odpowiadające za stan euforii. Mechanizm adrenalinowy działa w ten sposób, że im większy będzie bodziec strachowy tym mocniejsza będzie hormonalna reakcja organizmu. Długotrwały stan euforii wywołuje ekscytujący stan emocjonalnego upojenia. Ludzie uprawiający ekstremalne sporty są zakochani w tym stanie i są gotowi na wszelkie poświęcenia aby te upojenie było jak najbardziej intensywne i trwało jak najdłużej.


Chciałbyś porządnie wypocząć zapominając o wszystkich trapiących Cię sprawach? Masz jednak znaczne wymagania jeśli chodzi o wyjazd na urlop? Nie tylko chcesz się dobrze zrelaksować ale też mieć możliwość spędzenia niezapomnianych chwil na łonie natury, napawania się pięknem dzikiej przyrody, a także chciałbyś spróbować swych sił właśnie w przeróżnych sportach ekstremalnych? Może jeszcze do tego wszystkiego chciałbyś wybrać się w takie miejsce z całą rodziną i nie dopuścić do sytuacji, w któej Twoje dzieci będą narzekały na nudę? Nic trudnego. Tak, wystarczy, że tym razem wybierzesz się do Krainy Tysiąca Jezior. Pobyt w hotelu w Łękuku Małym będzie dla Ciebie niezapomnianym przeżyciem. Każdy dzień będziesz mógł spędzać aktywnie. Będziesz mógł pracować nad wydolnością swojego orgaizmu oraz rozwojem muskulatury wybierając się na długie spływy kajakowe. Jeśli będziesz chciał się nieco rozerwać i porządnie rozruszać stare kości, to koniecznie swe kroki powinineneś skierować na plażę i zagrać mecz w siatkówkę. Nie ma lepszego sposobu na zrzucenie kilku zbędnych kilogramów niż właśnie gra w siatkówkę plażową. Dodatokwo zafundujemy sobie w tym samym czasie naturlany peeling i zdobędziemy idealną opaleniznę. Będzie to także świetna okazja do spędzenia miłych chwil z najbliższymi. Jeśli po jakimś czasie znudzi się nam siatkówka, to zawsze możemy spróbować swych sił w grze w ringo (nie myślcie, że jest to gra dla dzieci - wystarczy, że zaczniemy grać po dwie osoby, a momentalnie przekonamy się jak emocjonujący i wyczerpujący może być mecz w ringo), badmintona czy też w golfa. Tutaj po prostu nie da się nudzić. Krainę Tysiąca Jezior warto też poznawać (nie tylko z wody - pływając łódką, jachtem czy kajakiem) wybierając się na wycieczki rowerowe którymś z przepięknych szlaków, który wiedzie przez liczne w tym regionie lasy (w tym puszcze, w których rzadko staje ludzka stopa) oraz nad samymi brzegami urokliwych jezior. Pomyślcie tylko o takim zwiedzaniu Mazur ze swoją rodziną. Okazji do zrobienia pamiątkowych zdjęć, których pozazdroszczą Wam wszyscy znajomi będziecie mieć co najmniej setki.

Eksplorując puszcze (na przykład Puszczę Borecką) będzie mieć niepowtarzalną okazję stanąć oko w oko z dziką zwierzyną. Można tutaj natrafić na tam rzadko spotykane w naszym kraju gatunki zwierząt jak żubry, łosie czy też rysie. Po bardzo aktywnym dniu pełnym przygód nic nie zrobi Wam lepiej niż pobyt w saunie, która znajduje się... na jeziorze. Żeby się ochłodzić wystarczy zrobić kilka kroków i wskoczyć do chłodnej, czystej wody jeziora. Na koniec jeszcze masaże i relaks w SPA. Jeśli zainteresowały Was wczasy tego typu, to koniecznie sprawdźcie SPA na Mazurach.Sporty ekstremalne można uprawiać za kierownicą, w wodzie lub w powietrzu. W większości sporty wodne zdominowane są przez osoby młode. Kiedy ktoś zaczyna swoją przygodę ze sportami ekstremalnymi to nie tylko zyskuje niesamowite przygody, mnóstwo adrenaliny ale też wielu nowych ludzi z którymi można dzielićpasję. Mimo wszystko trzeba uważać aby nie przesadzić z tym zajęciem. Ludzie praktykujący sporty ekstremalne często uzależniają się od wysokiego poziomu adrenaliny. W rezultacie dotychczasowe wyczyny nie dostarczają już tak wysokiego poziomu adrenaliny jak wcześniej. Ich moc słabnie a zatem tacy ludzie zaczynają poszukiwać coraz bardziej niebezpiecznych wyzwań aby uzupełnić braki adrenaliny, narażając się na niebezpieczeństwa.
Uprawianie sportów ekstremalnych dozwolone jest prawie wszędzie, ale to Nowa Zelandia jest prawdziwą mekką miłośników tego typu rozrywki. Codziennie uprawia się tu skoki na bungee, jazdę na nartach za łódką, ekstremalne spływy kajakowe, surfing, skoki spadochroniarskie. Dość niecodzienną jednak rozrywką wydaje się drażnienie rekinów. Skoki na bungee są tu wręcz dyscypliną narodową i nikogo to już nie dziwi. Popularny Canyon Swing oferuje kładkę zawieszoną 100 m nad powierzchnią. Po kilku sekundach człowiek osiąga prędkość nawet do 150 km/h. Nową atrakcją jednak jest wystrzeliwanie ludzi w górę za pomocą procy. Aby tego dokonać wprowadza się śmiałka do specjalnej konstrukcji metalowej w kształcie kuli, przymocowanej gumami. Powrót jest wbrew obawom dość wygodny i spada się na koniec skacząc na powierzchni z malejącą amplitudą.Marzy Ci się wyjazd na urlop jednak tym razem masz trochę problemów z oszczędnościami? Nie zamartwiaj się i nie odkładaj wakacji na kolejny rok. Każdemu należy się trochę odpoczynku. W sytuacji kiedy Twój organizm już ze wszystkich sił domaga się wypoczynku, jednak Ty ze względów finansowych nie możesz chwilowo pozwolić sobie na wyjazd, to koniecznie sprawdź co powie Ci doradca kredytowy Łódź. Zdobądź pieniądze na wyjazd i zabierz swą rodzinę na niezapomniane wakacje.

Artykuły