Machu Picchu

Marzą Ci się wyjątkowe wakacje, które na lata pozostałyby w pamięci? Jeżeli interesujesz się architekturą starożytnych cywilizacji to powinieneś koniecznie odwiedzić jeden z 7 cudów świata – Machu Picchu. Oszałamiające piękno zabudowań Machu Picchu przyciąga w te strony ponad 2 mln turystów rocznie. Aż do ówczesnych czasów pradawne miasto Inków przetrwało zachowane w idealnych proporcjach. Każdy odwiedzający turysta na widok starożytnych zabudowań napełnia się podziwem i ogromnym szacunkiem dla wymarłej kultury Inków. Zapierające dech w piersiach widoki inkaskiego miasta znajdują się na szczytach gór And w Peru.
Do ruin miasta Machu Picchu prowadzi 45-kilometrowy szlak, a jego pokonanie zajmuje nawet 3-4 dni pod okiem przewodnika. Szlak ten jest znany jako IncaTrail i pokonuje się go na piechotę. Turyści nie lubiący jednak zbytnio nadwyrężać swoich nóg zawsze mogą pokonywać ten szlak pociągiem turystycznym w czasie podróży podziwiając śliczną dolinę rzeki Urubamby. Najwięcej satysfakcji sprawi jednak samotne podróżowanie na górę. Przy okazji nie nadwyręży to aż tak bardzo portfela. Wielu turystów podejmuje wędrówkę torami kolejowymi. Wtedy czeka około 30km przeprawy ale dużo ludzi się na to decyduje. Głównie ze względu na dreszcz przygody. Trasa zaprowadzi do miasteczka AugasCalientes z którego do Machu Picchu jest już tylko 8 km.
24 lipca 1911 r. na szczytach gór, wychodząc z gęstej dżungli archeolodzy odkryli tajemnicze miasto. Budynki znajdują się na wysokości do 2400 m.n.p.m. W kronikach hiszpańskich konkwistadorów nie ma też żadnej wzmianki o tym miejscu. Nie ma się co dziwić – idealne położenie strategiczne wysoko w górach i otoczenie z 3 stron góry rzeką Urubambą sprawia, że miasto jest trudno dostępne nawet dla turystów i trzeba zadać sobie trochę trudu aby znaleźć się w tym miejscu. Efekt jednak wart jest zmęczenia. Na szczycie góry można podziwiać niezwykłe miasto oraz niepowtarzalne zabudowania. Wszystkie budynki zostały zbudowane z białego granitu i dają prześliczny efekt wizualny. Struktura miasta składa się z części miejskiej i wiejskiej. Naukowcy przypuszczają że było ono zamieszkiwane przez ok. 1000 mieszkańców. Wiejska część należała do gospodarzy i uprawiano tam pola dzięki specjalnym systemom nawadniającym. W miejskiej części zaś znajdują się pozostałości po pałacach, domach i świątyniach. Dla Inków największym bóstwem było słońce. Najwyżej znajduje się Świątynia Trzech Okien. Najwyższy poziom miasta był zamieszkiwany przez kapłanów. Wewnętrzną komunikację w mieście zapewniały schody liczące 1200 stopni. Aż do dzisiejszych czasów starożytne miasto Inków pozostaje wielką zagadką. Według naukowców miasto zostało wybudowane w XV w. i opuszczone zaledwie sto lat później. Nikt jednak nie wie jaki był powód szybkiego opuszczenia miasta, skoro było one tak dobrze umiejscowione.Wyjątkowe wakacje możesz spędzić również nie opuszczając granic naszego kraju. Wystarczy, że zdecydujesz się na podbój Krainy Tysiąca Jezior. Również w tym regionie będziesz miał szansę podziwiać dziką naturę oraz znaleźć miejsca praktycznie nie odwiedzane przez turystów. Dodatkowo masz tutaj wiele opcji do wyboru jeśli chodzi o zwiedzanie. Możesz wybrać się w rejs po mazurskich jeziorach (jeśli nie masz patentu, to zawsze możesz wynająć tzw. houseboata - czyli jacht, do obsługi którego nie są wymagane żadne uprawnienia, tego typu łodzie mogą mieć nawet ponad 11 metrów długości i zabierać na pokład nawet 8 osób, więc bez problemu możesz wybrać się na niezapomniany rejs z paczką przyjaciół), możesz wybrać się na spływ kajakowy czy też wycieczkę rowerową. Możliwości masz spore, dodatkowo możesz tutaj spędzać aktywnie czas na tysiące sposobów. Siatkówka plażowa, jazda na nartach wodnych, zorbin, golf - to tylko malutka część atrakcji, które tu na nas czekają. Odwiedź stronę folwarklekuk.pl żeby poznać całe spektrum możliwości wypoczynku na Mazurach. W Łękuku Małym (znajdującym się w bliskim sąsiedztwie Puszczy Boreckiej) nikt z całą pewnością nie będzie się nudził.

Artykuły