Góry Wielkiej Brytanii

Jeśli najwyższe szczyty w Polsce są dla nas za wysokie, za strome i ogólnie uważamy, że na początek nie wytrzymamy wysiłku, który jest związany z ich zdobyciem, a dodatkowo marzymy o zdobywaniu najwyższych szczytów, to możemy udać się do Wielkiej Brytanii. Góry na tych wyspach są znacznie niższe od polskich czy słowackich Tatr i ich zdobycie nie będzie dla nas wielkim wysiłkiem fizycznym. Po powrocie do Polski będziemy mogli się pochwalić, że zdobyliśmy najwyższy szczyt Wielkiej Brytanii czy nawet całą koronę Wielkiej Brytanii.
Najwyższym szczytem Wielkiej Brytanii jest Ben Nevis, znajdujący się na terytorium Szkocji. Jego najwyższy punkt znajduje się na wysokości 1344 m n.p.m. U podnóży góry znajdziemy sporych rozmiarów pole namiotowe, do którego bez problemu możemy dojechać samochodem, i które stanowi bazę wypadową dla turystów, którzy mają zamiar zdobyć najwyższy szczyt Wielkiej Brytanii. Latem możemy podziwiać tutaj piękne widoki: wszystkie okoliczne szczyty są całe pokryte zielenią. Serpentyny szlaków górskich wyglądają podobnie jak te w niższych partiach Tatr - przeważają tutaj kamieniste schodki, można spotkać również spore odcinki pokryte szutrem.
W pobliżu szczytu krajobraz prawie do złudzenia zaczyna przypominać słowackie szlaki na Rysy - szczególnie jeśli wiatr rozdmuchuje nisko opuszczone chmury. Z wierzchołka rozciąga się piękny widok na rozległą dolinę Glen Nevis. Znajdziemy tutaj również kamienne budowle przypominające bunkry, które upamiętniają ofiary II wojny światowej.

Artykuły